kontakt@odlotowa-mama.pl

25.05.23

Rodzinny rabarbar, czyli współpraca do ostatniego okruszka

Znasz mnie już trochę, bo “wiele kaw razem wypiłyśmy”, zatem masz również świadomość moich ogrodowych słabości i “zdolności”, co do których, ja sama mam ogromny dystans. 

A że dziś Dzień Roślin Doniczkowych i Dzień Niezapominajki, to trochę z przymrużeniem oka 😉 (bo majowe słonko przygrzewa coraz mocniej), zapraszam Cię na kawę w ogrodzie.

Bo to akurat uwielbiam- spacery po parkach, palmiarniach, ogrodach botanicznych, szkółkach ogrodowych, tak żeby…. popatrzeć i to najlepiej z daleka 😉

Już wiele razy udowodniłam, że im ja dalej- tym rośliny lepiej się mają. Nie jestem typem działkowca, nie będę ogrodniczką roku, nie kręci mnie grzebanie w ziemi, nawożenie, opryski, co, kiedy, gdzie, obok czego posadzić, jak przyciąć. 

Najważniejsze, że się uzupełniamy. Są tacy, co to im w ogrodzie wyrośnie wszystko… od akacji po zawilce, a nawet żywopłoty wszelakie 😉 Gdzieś tam w środku tego ogrodniczego alfabetu jest rabarbar i tu wkraczam ja… robię drożdżówkę, która też wyrasta, pięknie pachnie i którą wszyscy jedzą ze smakiem i po której znikają nawet okruszki 😉 

Największymi fanami i pożeraczami tych okruszków są moje dzieci, które całe szczęście nie rosną w doniczkach i ich hodowla idzie mi lepiej. Też rosną jak na drożdżach 😉

I dziś właśnie o macierzyństwie, które paradoksalnie z hodowlą, uprawą ma wiele wspólnego:

 • zdarza się nam przesadzać 
 • są sytuacje, gdy nie przesadzamy
 • bywa, że  jesteśmy zielone
 • rozkwitamy, zachwycamy, pachniemy i wegetujemy 😉
 • może gdzieś daje o sobie znać jakaś odnóżka, pęd dzikości

Grunt, by w tym wszystkim był balans- nie za dużo, nie za mało, żeby wiedzieć- co się lubi, czego się chce, czego potrzebuje. I tak jak rośliny mają swoje preferencje- rodzaj gleby, ilość światła, wody. Są też bardzo zróżnicowane- jedne delikatne i wrażliwe, inne ekstremalne, zimozielone. Każda ma swój cykl, porę, czas na to, by wydać owoce, albo i nie.  Tu nie ma nic na siłę, bo wypada, to się rozwinę. Nie udowadniają niczego, nie porównują się i robią swoje. 

Tak i Ty- rób swoje, bez udowadniania, porównywania się i przesadzania. Na wszystko w życiu jest czas. Zatem życzę Tobie balansu- nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz 😉 To będzie dobry dzień.

Kontakt z Odlotową mamą

Karolina Choszcz

604 414 216

  newsletter

  Chcesz być na bieżąco?

  Copyrights 2021 odlotowa-mama.pl
  Realizacja strony internetowej: StudioGO.pl