kontakt@odlotowa-mama.pl

16.05.21

Mapa, drogowskazy i Twoja nawigacja po macierzyństwie… z postojem na kawę!

Gdy Pan Bóg rozdawał orientację w terenie, ja się zgubiłam.  Czasem bardzo utrudnia mi to życie, bo potrafię zgubić się naprawdę  wszędzie. Czuję się wtedy bezradna. To uczucie jest tym większe, jeśli nawigacja zawodzi, a w samochodzie mam dzieci.  Podróże uwielbiam, ale tego typu wycieczki krajoznawcze już niekoniecznie.  Jest to dla mnie niebywały trening cierpliwości, wyrozumiałości do siebie samej i kreatywności,  jeśli akurat jadę z dziećmi. Tym bardziej cenię sobie wszelkie drogowskazy, strzałki, znaki i dobrych ludzi, którzy cierpliwie mi tłumaczą drogę do celu.

W życiu też czasem się gubię- w codziennych  obowiązkach, wyzwaniach, zwykłej rodzinnej logistyce. I są dni, że nie jest łatwo się odnaleźć na tej naszej mapie macierzyństwa. Tu nie ma dróg na skróty, to Ty decydujesz, którą drogę wybierasz. Czy to będzie szybka, gładka i wielopasmowa autostrada, czy raczej krajobraz sielski, anielski, urokliwy, z zakrętami, dziurami, zwężeniami i widokami za milion dolarów.

Kochana Odlotowa Mamo! Masz w sobie to COŚ, tę swoją wewnętrzną nawigację, instynkt, intuicję, Twoją SUPERmoc! Nazwij jak chcesz i wsłuchaj się w siebie, byś sama ze sobą nie pobłądziła. Byś wiedziała, która droga jest dla Ciebie lepsza, taka, wiesz… bardziej Twoja. Która da Tobie więcej frajdy z samej podróży, z tego, co dzieje się po drodze.

 • Co tak naprawdę jest ważne? 
 • Dlaczego to jest tak ważne?
 • Co daje Tobie ta Twoja wewnętrzna nawigacja? 
 • Czy słuchasz tego, dokąd Cię kieruje?

Daj sobie czas, by dobrze obrać tę trasę. Stwórz swoją wizję Macierzyństwa. Wsłuchaj się w siebie. Naprawdę warto! Może dzięki temu unikniesz korków- trudnych emocji, nerwowych poranków, własnej frustracji, poczucia winy, gderania…  Zamiast tego pojedziesz objazdem- ciut wolniej, może drogą połataną, ale za to z większym luzem, spokojem wewnętrznym, miłością i cierpliwością. Odpuszczając  kiedy trzeba- sobie i innym, z wyrozumiałością i uważnością .

A jak utkniesz, pogubisz się, zabłądzisz, co może zdarzyć  się KAŻDEMU, to szukaj znaków, drogowskazów, które pomogą Ci odnaleźć drogę.   Nie poddawaj się!

Bycie pilotem na trasie naprawdę nie jest moją mocną stroną. Zdając egzamin na prawo jazdy, upewniałam się egzaminatora, w które prawo czy lewo mam jechać! A zdawałam w ósmym miesiącu ciąży! Jednak na mapie „Macierzyństwa” orientuję się bardzo dobrze. Oto kilka moich odlotowych drogowskazów dla Ciebie:

 • Zaufaj swojej wewnętrznej nawigacji. Nawet jeśli tego nie czujesz, to daj sobie czas, wsłuchaj się w siebie.
 • Nie bój się pytać o drogę, przyznać, że czegoś nie wiesz, że jest Ci trudno (zmęczenie, stres, niedoczas…). Proś o pomoc.
 • Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała- zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ i odpuść to, na co nie masz! Jak przed Tobą jedzie walec drogowy i zupełnie nie ma jak go wyprzedzić- oddychaj świadomie, pośpiewaj głośno w samochodzie (uwielbiam), posłuchaj podcastu*
 • Stosuj się do zasad, przepisów i reguł. Tych drogowych też, ale przede wszystkim mam tu na myśli ten Twój kodeks, konstytucję , o której pisałam na blogu (Konstytucja każdej mamy).
 • Rób przerwy. Odpoczynek i regeneracja są Tobie potrzebne, inaczej stwarzasz zagrożenie!

Przede wszystkim jednak, Odlotowa Mamo, baw się dobrze w tej podróży, ciesz się nią! Tego właśnie Tobie życzę- frajdy z macierzyństwa, ulubionej piosenki na trasie, przerwy na kawę, widoków za milion dolarów i zmierzania tą Twoją Własną  Drogą!

Mam nadzieję, że również Odlotowa Mama jest dla Ciebie takim drogowskazem. Pracując z Mamami, wspieram je w odkrywaniu swojej nawigacji, w obieraniu swojej drogi i tworzeniu ich wizji macierzyństwa.  Przekonaj się sama- zapraszam Cię na gratisową konsultację i na warsztaty 😉

*Aby umilić Tobie czas na trasie- stworzyłam Odlotowy podcast z Tobą w roli głównej.

Moc uścisków i bezpiecznej podróży!

PS. Dziękuję tym wszystkim dobrym ludziom, którzy pomagają mi odnaleźć drogę, gdy błądzę 😉

Kontakt z Odlotową mamą

Karolina Choszcz

604 414 216

  newsletter

  Chcesz być na bieżąco?

  Copyrights 2021 odlotowa-mama.pl
  Realizacja strony internetowej: StudioGO.pl